Skutki palenia i jego wpływ na otoczenie

Skutki palenia z perspektywy najbliższych

Palenie dotyka nie tylko Ciebie, ale i wszystkich wokół Ciebie. Rzucając palenie, podejmujesz krok w kierunku zmiany na lepsze zarówno dla siebie, jak i dla nich.

Ty

Rzucając palenie, zaczynasz zmniejszać jego ogromny wpływ na swoje życie.

Palenie ma negatywny wpływ na*:

  • węch i smak
  • poziom energii
  • wydajność płuc

*Health Effects of Cigarette Smoking; https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/effects_cig_smoking/index.htm

Palenie powoduje, że wzrasta u Ciebie ryzyko:

  • chorób płuc (takich jak rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli)
  • raka, zwłaszcza raka płuc
  • zawału serca lub udaru mózgu
  • choroby wieńcowej

Palenie przyspiesza także proces starzenia się i drenuje Ci kieszeń.

Twój partner/partnerka

Najważniejsze jest to, że rzucając palenie, robisz coś dobrego dla swojego zdrowia. To oznacza, że Twój partner/partnerka może przestać się martwić o długofalowe skutki palenia.

Prawdopodobnie Twój partner/partnerka będzie zadowolony/a, że nie masz już „oddechu palacza”. Palenie może też prowadzić do choroby dziąseł, która jest jedną z przyczyn halitozy*.

Kolejną zaletą w odczuciu Twojego partnera/partnerki może być fakt, że sporo zaoszczędzisz. Będziecie mieli więcej pieniędzy na wspólne wyjścia do restauracji lub wakacyjne wyjazdy.

* M. Chomyszyn-Gajewska „Współczesne poglądy na temat etiologii i patogenezy halitozy”; http://wple.net/plek/numery_2012/numer-12-2012/1293-1296.pdf

Twoje dzieci

Dzieci i rodzina to dla wielu palaczy ważny powód skłaniający ich do rzucenia palenia. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że 98% dzieci chciałoby, aby ich rodzice przestali palić, a blisko połowa stwierdziła, że przez palenie rodzica czują się chorzy*.

Dzieci uczą się o działaniu nikotyny i zagrożeniach związanych z paleniem w szkole. Prawdopodobnie martwią się o Twoje zdrowie. Jeśli palisz przy swoich dzieciach, ich zdrowie także jest narażone z uwagi na bierne palenie i jego skutki.

Pomyśl, na ile więcej wspólnych przyjemności będzie stać Waszą rodzinę z zaoszczędzonych pieniędzy, gdy rzucisz palenie: wycieczki, wypady do kina, a może nawet wymarzone rodzinne wakacje. Wszyscy odczujecie zalety rzucenia palenia.

*Ipsos Mori. Leicester Health & Wellbeing Survey 2015.

Twoi przyjaciele

Nie denerwuje Cię, gdy podczas kolacji z przyjaciółmi nagle musisz wyjść na papierosa? W środku w najlepsze trwa zabawa, a Ty samotnie tkwisz na zewnątrz.

Twoi przyjaciele będą zadowoleni, gdy rzucisz palenie, ponieważ im na Tobie zależy i będziesz mieć dla nich więcej czasu. Wychodzenie na papierosa przestanie być konieczne, gdy zdasz się na swoją siłę woli i na NICORETTE®.

Współpracownicy

Kiedy odczuwasz zmęczenie, stres i gonią Cię terminy, łatwo jest się pocieszyć, wymykając się z biura na przerwę na papierosa. Jednak raporty wykazują, że palacz wychodzący na - wydawałoby się - szybkiego dymka może w ciągu roku spędzić poza swoim biurkiem nawet pięć tygodni.

Nikt nie chce uchodzić za osobę, która się miga od pracy. Rzucenie palenia może sprawić, że Twój dzień stanie się bardziej produktywny.

Ile kosztuje palenie - obliczanie

Kalkulator oszczędności

Możesz się zdziwić, kiedy się dowiesz, ile pieniędzy zaoszczędzisz, rzucając palenie.

Rzucanie palenia porady

Jak rzucić palenie - porady

Poznaj odpowiednie fakty i przydatne wskazówki, aby na dobre uwolnić się od palenia.