Palenie w ciąży skutki

Płodność, palenie w ciąży i podczas karmienia piersią

Jeśli jesteś osobą palącą, która planuje zajść w ciążę lub jest w ciąży, musisz wiedzieć, że substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym negatywnie wpływają na zdrowie seksualne i płodność oraz na płód.

Jeśli jesteś osobą palącą, która chce rzucić palenie ponieważ planuje posiadanie dziecka, to wspaniale! Gdy tylko zerwiesz z nałogiem, zwiększą się Twoje szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Warto więc wiedzieć, że istnieje nikotynowa terapia zastępcza (NTZ), która może Ci pomóc podjąć świadomą decyzję o rzuceniu palenia i urodzeniu zdrowego dziecka.

Mężczyźni i płodność

Palenie jest bezpośrednią przyczyną zaburzeń erekcji i zwiększa ryzyko impotencji o 27% (nawet u młodych mężczyzn), ponieważ substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym spowalniają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Spożywana nawet w umiarkowanych ilościach nikotyna i tlenek węgla obniżają zdolność do erekcji.

Dym papierosowy spowalnia wydzielanie testosteronu, wpływając na obniżenie libido. Przy tym plemniki są mniej liczne i mniej ruchliwe, a zatem obniża się płodność. Palenie uszkadza także DNA plemników, zwiększając ryzyko powikłań w czasie ciąży i występowania wad wrodzonych.

* J.R. Kovac et.al Effects of cigarette smoking on erectile dysfunction” Andrologia. 2015 Dec; 47(10): 1087–1092. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4485976/

Kobiety i płodność

Palenie jest przyczyną zmian hormonalnych i obniża płodność o około jedną trzecią. Średnio palacze potrzebują dwa razy tyle czasu, co osoby niepalące, aby począć dziecko. 

Palenie w czasie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych sprzyja powstawaniu skrzepów, uszkadza i zwęża ściany naczyń krwionośnych i znacząco zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, nawet udaru mózgu.

Papierosy mogą zakłócać cykl menstruacyjny kobiet, sprawiając, że miesiączki stają się nieregularne i boleśniejsze. 

*A.M. Sitarz „Wpływ dymu tytoniowego na płodność kobiety”. Medycyna Środowiskowa - Environmental Medicine. http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-9c8eddd0-734d-49a1-ae7e-93300380212e;jsessionid=EE663641CD67C1289F22FE39BC3C7508

Ciąża

Wśród skutków palenia w ciąży można wymienić następujące:

  • Trujące substancje chemiczne zawarte w dymie papierosów przechodzą przez Ciebie na dziecko*.
  • Dym papierosowy zaburza ilość tlenu, jaka dociera do Twojego dziecka.
  • Wzrasta ryzyko wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi lub brak kończyn**.

Pozytywne skutki rzucenia palenia występują już w 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa. Tak więc w chwili, gdy rzucasz palenie, zaczynasz zwiększać swoje szanse na urodzenie zdrowego dziecka. 

Najlepiej, gdybyś rzuciła palenie w ciąży bez pomocy NTZ. Całkowite zerwanie z papierosami to zdecydowanie najlepsza opcja. Jeśli jednak uważasz, że potrzebujesz NTZ, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

*M. Lesińska-Sawicka „Planowanie ciąży a stosowanie używek w czasie ciąży przez kobiety z wybranych krajów europejskich" Problemy higieny Epidemiol.2011,92 (1):127-131

**G. L.Wehby et.al. „Interaction between Smoking and Body Mass Index and Risk of Oral Clefts" Ann Epidemiol. 2017 February ; 27(2): 103–107.e2. doi:10.1016/j.annepidem.2016.11.009.

Palenie a karmienie piersią

Jeśli karmisz piersią, powinnaś postarać się rzucić palenie bez NTZ. Ale jeśli nie dajesz rady, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie produkt NTZ, który stosuje się okresowo. Powinnaś jednak przedtem poradzić się swojego lekarza.

Zdrowotne korzyści z rzucenia palenia

Rzucenie palenia – korzyści zdrowotne

Już w pierwszej godzinie po rzuceniu palenia odczujesz korzyści zdrowotne*. Dowiedz się, co się dzieje z organizmem po rzuceniu palenia.

*MZ, publikacja: Zadanie:Prewencja nowotworów w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych;

Szkodliwość palenia i jego wpływ na ciało

Chemikalia w papierosach - jak palenie wpływa na zdrowie

Dym papierosowy zawiera ponad 4800 substancji chemicznych, które mają wpływ na Twoje zdrowie*.

*A. Starek, I. Podolak „Rakotwórcze działanie dymu tytoniowego” Roczn. PZH 2009, 60, Nr 4, 299 - 310