Jak pomóc rzucić palenie rodzinie lub znajomym

Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie

Jeśli ktoś z Twojego otoczenia próbuje rzucić palenie, będzie mu potrzebna pomoc przyjaciół, rodziny i współpracowników. Jeśli tylko chcesz, możesz pomóc bliskiej osobie rzucić palenie.

Możesz skorzystać z tych prostych sposobów i pomóc komuś z Twojego otoczenia rzucić palenie.

 • Poznaj fakty
  Jeśli wiesz, dlaczego rzucenie palenia jest dla tej osoby ważne i potrafisz jej właściwie doradzić, może to być niezwykle pomocne. Możesz zacząć właśnie tutaj, korzystając z wielu pomocnych informacji, które pozwolą Ci zrozumieć wszystkie problemy związane z rzucaniem.
 • Słuchaj z uwagą
  To może się wydawać oczywiste, ale gdy wspierasz kogoś, kto rzuca palenie, słuchanie jest niezwykle istotne. Jeśli ze zrozumieniem wysłuchasz opowieści o obawach, napadach głodu nikotynowego i stresach osoby rzucającej, lepiej zrozumiesz jej sytuację, a ponadto umożliwisz jej wygadanie się, co zmniejsza pokusę zapalenia papierosa.
 • Odwracaj uwagę
  Niemyślenie o paleniu może być jedną z najskuteczniejszych strategii dla osób rzucających. Odwracając ich uwagę od głodu nikotynowego wyświadczysz im ogromną przysługę. Nawet coś bardzo prostego, jak kubek herbaty, ciekawy artykuł w gazecie czy spacer z psem, może pomóc przetrwać chęć zapalenia.
 • Zmień zajęcia i otoczenie
  Jeśli wiesz, że Twój przyjaciel prawdopodobnie będzie miał ochotę zapalić w pubie, zaproponuj dla odmiany miejsce, w którym się nie pali. Spróbuj zaproponować alternatywę do zajęć, które kojarzą mu się z paleniem.
 • Nie mów stale o rzucaniu palenia
  Chociaż kusi Cię, aby ciągle wałkować temat rzucania nałogu, efekt może być przeciwny do zamierzonego. Osoba rzucająca czuje presję i szuka pociechy w papierosie. Ciągłe rozmowy o rzucaniu stale przypominają rzucającemu o paleniu i doprowadzają go do szału. Staraj się po prostu zachować pozytywne nastawienie i okazywać wsparcie.
 • Nagradzaj sukcesy
  Pozytywna zachęta może być kluczem do skutecznego rzucenia palenia. Możecie np. wyznaczyć szereg celów i coraz większe nagrody za ich stopniowe osiąganie. Po tygodniu niepalenia zapraszasz przyjaciela do kina, po miesiącu fundujesz mu masaż. Po roku wybierzecie się na obiad do dobrej restauracji.
 • Zachęcaj do zdrowych wyborów
  Zachęcaj osobę rzucającą palenie do wychodzenia z domu, aby w ten sposób wykorzystywać nowo odzyskaną energię. Zmieniając tryb życia na zdrowszy, poczuje się lepiej we własnej skórze i nie wróci do palenia tak łatwo.
 • Porażka? Nie ma takiej opcji
  Nie traktuj zbyt surowo byłego już palacza, jeśli zachwieje się w decyzji i zapali papierosa. Zamiast się wściekać i wpędzać go w poczucie winy (prawdopodobnie i tak już czuje się winny), daj mu wsparcie i zachętę, aby wrócił na właściwy kurs.
Rzucanie palenia pomoc i grupa wsparcia

Rzucanie palenia pomoc i wsparcie innych osób

Dowiedz się, jak zorganizować sobie system wsparcia, który pomoże Ci rzucić palenie na dobre.

Głód nikotynowy objawy i metody radzenia sobie z nimi

Jak zwalczać głód nikotynowy

Identyfikacja sytuacji, w których odczuwasz głód nikotynowy, to pierwszy krok do radzenia sobie z nim.