Metody rzucenia palenia - samemu lub ze znajomym

Metody rzucenia palenia - ze znajomym czy samodzielnie

Każdy ma swój sposób na rzucenie palenia. Niektórzy chcą to zrobić samodzielnie, inni wolą mieć wsparcie przyjaciela. Nie ma jednego dobrego sposobu na rzucenie palenia – musisz wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się u Ciebie, szczególnie w te trudniejsze dni. Czy rzucasz solo, czy z przyjacielem, weź pod uwagę następujące kwestie.

Rzucanie solo

Tylko Ty możesz siebie przekonać do rzucenia palenia. Jeśli robisz to razem z kimś albo kogoś wspierasz, to świetnie, ale ostatecznie to Ty musisz wytrwać w postanowieniu.

 • Nie musisz iść na kompromis
  Możesz rzucić palenie w sposób, który najlepiej się u Ciebie sprawdzi. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, gdy starasz się rzucić palenie, jest przejmowanie się innymi. Rzucanie solo pozwala Ci na (zdrowy) egoizm i skoncentrowanie się na swoim planie zrywania z nałogiem.
 • Wybierz sobie wsparcie
  Możesz zdecydować, którzy spośród przyjaciół, krewnych i współpracowników zapewnią Ci najlepsze wsparcie w podróży do życia bez papierosów.
 • Mniejsze wpływy z zewnątrz
  Jeśli Twojemu przyjacielowi się nie uda, nie można wykluczyć, że i Ty zechcesz zrezygnować. „On się wycofał, więc ja też mogę.” Kiedy walczysz z nałogiem na własną rękę, w mniejszym stopniu przejmujesz się wzlotami i upadkami innych osób rzucających palenie.

Rzucanie z przyjacielem

Czasem, aby przetrwać trudniejsze chwile, potrzebna jest nam pomoc innych. Rzucanie palenia może być trudnym zadaniem, a – jak mówi przysłowie – wspólny problem to pół problemu.

 • Gwarancja wsparcia
  Towarzysz czy towarzyszka od rzucania palenia lepiej zrozumie, przez co przechodzisz, niż Twój niepalący partner czy przyjaciele. Osoba ta przeżywa te same emocje, napady głodu nikotynowego i trudności co Ty, więc w razie potrzeby zapewni Ci wsparcie.
 • Pomagając innym, łatwiej osiągniesz swój cel
  Rzucając z przyjacielem, pomagasz komuś osiągnąć cel, czyli zerwanie z paleniem, a to może być doskonała motywacja.
 • Mniej pokus
  Jeśli Twój przyjaciel przestaje palić, nie kojarzysz już Waszych spotkań z paleniem. I przestajecie się nawzajem kusić do papierosa.
Rzucanie palenia pomoc i grupa wsparcia

Rzucanie palenia i wsparcie innych osób

Dowiedz się, jak zorganizować sobie system wsparcia, który pomoże Ci rzucić palenie na dobre.

Głód nikotynowy objawy i metody radzenia sobie z nimi

Jak zwalczać głód nikotynowy

Identyfikacja sytuacji, w których odczuwasz głód nikotynowy, to pierwszy krok do radzenia sobie z nim.