Skutki rzucenia palenia - mity

Obalamy mity na temat rzucania palenia

Chcemy Ci przedstawić fakty i obalić mity. Sama walka z nałogiem jest bardzo trudna, a rzetelna wiedza na temat mitów oraz efektów palenia może pomóc Ci w walce z nałogiem.

Mit 1: Przytyjesz

W tej często wyrażanej obawie kryje się ziarno prawdy – sutkiem rzucenia palenia może być przybranie na wadze. Jednak to nikotyna przyspiesza metabolizm i tłumi apetyt. Właśnie tutaj nikotynowa terapia zastępcza NICORETTE®, może odegrać ważną rolę. Dostarczając Ci kontrolowaną dawkę nikotyny pomaga rzucić palenie, jednocześnie niwelując skutki odstawienia palenia takie jak wzrost apetytu*.

Rzucając palenie, możesz mieć pokusę, by częściej sięgać po jedzenie. Dzieje się tak z dwóch powodów:

  • Brakuje Ci ruchu podnoszenia do ust dłoni z papierosem.
  • Mylisz chęć zapalenia z głodem.

Aby zwalczyć te dwie rzeczy, spróbuj:

  • trzymać pod ręką zdrowe przekąski (warzywa i owoce).
  • korzystać z NICORETTE® Spray

* Y.S Mineur et. al „Nicotine Decreases Food Intake Through Activation of POMC Neurons” Science. 2011 Jun 10; 332(6035): 1330–1332. doi: 10.1126/science.1201889
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113664/

Mit 2: Palenie pomaga na stres*

W rzeczywistości palenie zwiększa uczucie niepokoju i napięcia, ponieważ przyspiesza pracę serca. Ulgę w stresie przynosi sama czynność palenia. Większość palaczy odczuwa napięcie do chwili zapalenia kolejnego papierosa.

NICORETTE® dostarcza Ci kontrolowaną dawkę nikotyny i w ten sposób pomaga odzwyczaić się od papierosów. Możesz znaleźć inne sposoby na relaks i odreagowanie stresu – także stresu związanego z rzucaniem palenia.

* B.Isensee et.al.“Smoking Increases the Risk of Panic. Findings From a Prospective Community Study” Arch Gen Psychiatry. 2003;60(7):692-700. doi:10.1001/archpsyc.60.7.692 https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/207565

Mit 3: Siła woli to najlepszy sposób na rzucenie palenia

W rzeczywistości osoby, które rzucają palenie z dnia na dzień, mają mniejszą szansę na całkowite rzucenie niż ci, którzy korzystają z NTZ. Rzucenie palenia z dnia na dzień może być szczególnie trudne, gdyż trzeba jednocześnie zerwać z uzależnieniem i poradzić sobie z fizycznymi objawami odstawienia palenia. Z kolei gdy stosujesz produkt NTZ, jak NICORETTE®, Twoje szanse na skuteczne rzucenie palenie są dwukrotnie większe, niż kiedy zdajesz się wyłącznie na silną wolę*.

*2x większa skuteczność niż placebo; A.h Maseeh, G. “A Review of Smoking Cessation Interventions” MedGenMed. 2005; 7(2): 24.Published online 2005 Jun7:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1681582/

Mit 4: Nikotyna jest szkodliwa*

Niektórzy obawiają się, że sięganie po nikotynową terapię zastępczą (NTZ) w celu rzucenia palenia jest równie szkodliwe dla zdrowia, jak palenie papierosów. To nieprawda.

Niekorzystne dla zdrowia są szkodliwe substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym, takie jak smoła i tlenek węgla. Składniki te mogą powodować problemy zdrowotne, jak np. choroby serca i raka płuc.

Skutkiem rzucenia palenia jest zmniejszenie ilości wdychanego dymu tytoniowego, przez co zmniejszasz także związane z tym ryzyko zachorowania.

Starek A.,Podolak I. „Rakotwórcze działanie dymu tytoniowego” Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 2009; 60;4 http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-03a1eaad-19a4-4651-9bbe-7292f7af7a46

Mit 5: NTZ kosztuje więcej niż palenie papierosów

Wielu palaczy nie zdaje sobie sprawy, ile kosztuje ich nałóg. Gdyby policzyć, ile wydajesz na papierosy przez dziesięć lat, suma może być szokująca. To prawda, NTZ kosztuje, ale bardzo mało prawdopodobne, że jest tak samo droga jak palenie papierosów.

Stopniowe rzucanie palenia

Sposoby na stopniowe rzucanie palenia

Dowiedz się, jak podzielić proces rzucania na etapy. Dzięki produktom NICORETTE® możesz ograniczać liczbę wypalanych papierosów, a jednocześnie kontrolować głód nikotynowy i łagodzić objawy odstawienia.

Nikotyna działanie i prawda o niej

Fakty o nikotynie i jak działa nikotyna

Dowiedz się, jaką rolę naprawdę odgrywa nikotyna zarówno w uzależnieniu, jak i w terapii zastępczej.