Nikotyna działanie i prawda o niej

Fakty o nikotynie – Czym jest Nikotynowa Terapia Zastępcza

Warto wiedzieć, jaką rolę nikotyna odgrywa w uzależnieniu od palenia i jak się ma do innych składników papierosa. Nie chodzi nam tylko o ciekawostki o nikotynie. Teraz możesz zastąpić często powtarzane błędne opinie - faktami o tym jak działa nikotyna i nikotynowa terapia zastępcza (NTZ).

 • Nikotyna nie powoduje raka.
  Nie udowodniono, że nikotyna powoduje raka. W dymie papierosowym jest ponad 4000 substancji chemicznych, z których o wielu wiadomo, że są rakotwórcze*.
 • Nikotyna nie jest przyczyną innych chorób związanych z paleniem.
  To niezliczone toksyny znajdujące się w dymie papierosowym, a nie zawarta w papierosie nikotyna, są przyczyną chorób takich jak przewlekła choroba płuc czy choroby serca.
 • Nikotyna nie jest przyczyną żółtych plam na palcach i zębach.
  Pojawianie się tych nieapetycznych żółtobrązowych plam na palcach i zębach jest spowodowane przez smołę zawartą w papierosach. Nie jest skutkiem działania nikotyny.
 • NTZ nie zastępuje jednego uzależnienia innym.
  W porównaniu do papierosów NTZ dostarcza mniejsze, bardziej kontrolowane dawki nikotyny. W miarę upływu czasu dawka jest stopniowo zmniejszana, aż do chwili, kiedy możesz na dobre rzucić nikotynę.
 • NTZ sprawi, że rzucisz palenie natychmiast.
  Produkty NTZ, takie jak NICORETTE®, nie sprawią że w ciągu jednej nocy z palacza staniesz się osobą niepalącą. Żadna terapia farmakologiczna nie zagwarantuje Ci tego efektu. W rzucaniu palenia chodzi przede wszystkim o Ciebie – czy naprawdę chcesz rzucić. Produkty NICORETTE® mogą jednak sprawić, ze rzucenie palenia będzie znacznie łatwiejsze.

NTZ polega na uwalnianiu do Twojego krwioobiegu terapeutycznych dawek nikotyny, znacznie mniejszych niż te zawarte w papierosach, bez smoły, tlenku węgla i innych szkodliwych substancji chemicznych, jakie znajdują się w dymie tytoniowym. Pomaga to poradzić sobie w trudnych chwilach głodu nikotynowego. Oczywiście rzucenie palenia i tak wymaga siły woli i wysiłku ze strony rzucającego.

*A. Starek, I. Podolak „Rakotwórcze działanie dymu tytoniowego” Roczn. PZH 2009, 60, Nr 4, 299 - 310

Zdrowotne korzyści z rzucenia palenia

Rzucenie palenia – korzyści zdrowotne

Już w pierwszej godzinie po rzuceniu palenia odczujesz korzyści zdrowotne*. Dowiedz się, co się dzieje z organizmem po rzuceniu palenia.

*MZ, publikacja: Zadanie:Prewencja nowotworów w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych;

Szkodliwość palenia i jego wpływ na ciało

Chemikalia w papierosach - jak palenie wpływa na zdrowie

Dym papierosowy zawiera ponad 4800 substancji chemicznych, które mają wpływ na Twoje zdrowie*.

*A. Starek, I. Podolak „Rakotwórcze działanie dymu tytoniowego” Roczn. PZH 2009, 60, Nr 4, 299 - 310