Co zrobić, gdy skusisz się na papierosa podczas rzucania?
Każdemu może przydarzyć się wpadka. Nie wymagaj od siebie perfekcji. Wiemy, że może się to wydawać katastrofą, ale lepszym rozwiązaniem będzie pogodzić się z tym i kontynuować walkę z nałogiem. Niech to Cię nie odwiedzie od decyzji o rzuceniu palenia, a raczej umocni w niej dzięki tym wskazówkom.
- Musisz wiedzieć, że rzucanie palenia to proces, który wymaga dużego wysiłku od osoby, która zdecydowała się zerwać z nałogiem. .
Pomyśl, że rzucanie palenia przypomina naukę jazdy na rowerze. Oczywiście, że się przewrócisz, ale ważniejsze jest, by potem wstać i z powrotem wsiąść na rower. W taki sposób się uczymy i ta sama zasada dotyczy rzucania palenia. Z czasem odnajdziesz właściwą drogę do zerwania z nałogiem. - Postaraj się zrozumieć, dlaczego zdarzyła Ci się wpadka, i zaplanuj, co robić inaczej.
W uzależnieniu od palenia i rzucaniu ważne jest, by wiedzieć, co sprawia, że chce Ci się zapalić. Gdy zidentyfikujesz przyczynę, następnym razem rozpoznasz ją i, zamiast zapalić, spróbujesz innej czynności (jak np. wyjście na spacer lub zjedzenie zdrowej przekąski). - Porozmawiaj z kimś kto wspiera Cię w rzucaniu palenia.
Wracając do postanowienia rzucenia palenia, skorzystaj ze wsparcia i opowiedz o swoich odczuciach. Rozmowa może Ci też pomóc lepiej zrozumieć wpływ palenia na Twoje zachowania, dlaczego ten papieros się zdarzył i jak uniknąć tego samego w przyszłości. - Przypomnij sobie swoje cele.
Pomyśl o wszystkich dobrych rzeczach, które wydarzyły się od czasu, gdy nie palisz. Szybko, ponownie skoncentruj się na rzuceniu i pamiętaj, dlaczego to robisz.
Jak zwalczać głód nikotynowy
Identyfikacja sytuacji, w których odczuwasz głód nikotynowy, to pierwszy krok do radzenia sobie z nim.
Ustal swoje cele - zacznij się nagradzać
Po osiągnięciu wyznaczonego celu nagradzaj się. To ułatwi osiągnięcie sukcesu.