• Jak pomóc najbliższym

  Zerwanie z nałogiem jest trudne, ale wspieranie kogoś, kto próbuje tego dokonać wcale nie jest łatwiejsze. A oto kilka pomysłów, jak możesz pomóc swoim najbliższym rzucić palenie i dostrzec zalety życia bez papierosów.

  Kreatywna motywacja

  Potrzeba bycia nagradzanym za ciężką pracę leży w naszej ludzkiej naturze. Oczywiście najważniejszą nagrodą za zerwanie z nałogiem jest zdrowie, szczęście i lepsza sytuacja finansowa bliskiej Ci osoby, która rzuca palenie. Można jednak coś jeszcze do tego dorzucić. Umówcie się, że jeśli partner rzuci palenie na jeden tydzień, Ty przyrządzisz pyszny obiad. Jeśli rzuci palenie na miesiąc, zabierzesz go do restauracji. Możecie założyć specjalny słoik-skarbonkę, gdzie oboje będziecie wrzucać pieniądze zaoszczędzone na papierosach. Zobowiąż się do kupienia partnerowi dużego prezentu, gdy rzuci palenie na dobre.

  Unikaj pokus

  Jeśli wieczorne wyjścia do pubu z przyjacielem czy partnerem od zawsze sprawiały Ci przyjemność, być może zakładasz, że to jedyny sposób, by miło spędzić razem czas. Jednak by pomóc komuś rzucić palenie, możesz musieć zmienić część z takich przyzwyczajeń. Pomyśl o wszystkich innych miejscach, w których możecie się spotykać, z dala od starych pokus, które prowokowały uzależnienie, jak np. przebywanie w otoczeniu innych palaczy. A co powiesz na wyjście do kina, na spacer za miastem, albo nawet na wystawę sztuki? Pomożesz najbliższej osobie uniknąć pokusy, a przy okazji objoe będziecie mieli okazję spróbować czegoś nowego. Nie zapomnij usunąć z domu wszelkie pokusy. Upewnij się, że nie ma w nim żadnych popielniczek ani zapalniczek.

  Daj sobie prawo do złych nastrojów

  Kiedy rzucasz palenie, dzieje się całe mnóstwo dobrych rzeczy. Jednak w danej chwili rzucający palenie muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom. Zerwanie z nałogiem będzie próbą ich cierpliwości i siły woli, a to oznacza nieustanną huśtawkę nastrojów. Zaakceptuj fakt, że może być ciężko, a Twój przyjaciel lub partner może przez jakiś czas ulegać huśtawce nastrojów. Należy być wyrozumiałym i wspomagać ich motywację przypominając im o wszystkich pozytywnych aspektach zerwania z nałogiem oraz (w granicach rozsądku!) tolerować ich humory i pozwolić im na odrobinę luzu, jeśli będą np. częściej zapadać w drzemki.

  Okaż wsparcie

  Podejmując decyzję o zerwaniu z nałogiem, bliska Ci osoba zmienia swoje życie na lepsze, więc dlaczego by nie motywować jej, żeby się nie poddawała? Możesz ich zaskoczyć niespodziankami, by ich dodatkowo zmotywować. W ten sposób nie tylko okażesz im wsparcie, ale także dasz im coś, na co będą chcieli zapracować.

  Nie oceniaj

  W naturalny sposób chcesz, aby bliska Ci osoba rzuciła palenie i chcesz ja w tym wspierać w 100%. Uważaj jednak, by to wsparcie nie przerodziło się w próbę kontrolowania drugiej osoby. Jeśli Twój partner wymknie się i zapali jednego papierosa raz na jakiś czas, nie oceniaj go i nie urządzaj mu awantury. Zaakceptuj fakt, że rzucanie palenia to długi proces i po prostu obiecaj, że będziesz go wspierać przez cały ten czas.