• Wskazówki motywacyjne

  Rzucenie palenia to ogromne wyzwanie, upewnij się więc, że utrzymujesz poziom swojej motywacji na wysokim poziomie...

  Rzuć palenie z przyjacielem

  Rzucanie palenia jest zaraźliwe! Badanie przeprowadzone w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych wykazało, że osoby, których przyjaciele lub znajomi z pracy wcześniej rzucili palenie miały o 36% większe szanse na zerwanie z nałogiem. Z kolei Ci, których znajomi z pracy przestali palić, mieli o 34% mniejsze szanse na pozostanie palaczami. Jeśli więc chcesz odnieść sukces i rzucić palenie na dobre, znajdź przyjaciela, który także chce to zrobić. W ten sposób możecie się nawzajem motywować i będziesz mieć poczucie, że nie jesteś z tym sam. A może by przewidzieć jakieś drobne nagrody dla siebie, gdy uda Wam się rzucić palenie? Może uroczyste wyjście wieczorne lub w ciągu dnia? Albo zakupy za pieniądze zaoszczędzone na papierosach?

  Przebywaj na powietrzu

  Kiedy ostatnio było Ci dane znaleźć się na szczycie wzgórza w gorący letni dzień i zaciągnąć w płuca świeżego powietrza? Korzyści z wyjścia na świeże powietrze są ogromne: podnosi to poziom endorfin, zwanych też hormonami szczęścia, które bardzo się przydają, gdy potrzebna jest dodatkowa motywacja, a przy tym umożliwia Ci utrzymanie dobrej formy. Co więcej, w miarę upływu czasu, zaczniesz zauważać o ile bardziej świeżo pachnie powietrze i o ile lepszą masz kondycję dzięki niepaleniu. Pojemność płuc powiększa się aż o 10% w ciągu 9 miesięcy od rzucenia palenia – będziesz śmigać po tych stromych zboczach!

  Prowadź dziennik

  Potraktuj rzucanie palenia jakby to był projekt, coś jak kupowanie nowego domu albo planowanie wesela, przy czym nie odliczaj dni, a podliczaj. Kup sobie kalendarz i odhaczaj każdy dzień bez papierosa. Liczba takich dni będzie wkrótce całkiem pokaźna – to dobry powód do satysfakcji i coś na co warto spojrzeć, by przypomnieć sobie jak daleko się już zaszło, gdy siła woli chwilowo osłabnie. Ustaw sobie tryb „nagroda za osiągnięty cel”, aby mieć na co czekać. Kiedy uda Ci się wytrwać cały miesiąc bez papierosa, podaruj sobie np. nową torebkę albo wyjście do ulubionej restauracji.

  Kup świnkę skarbonkę

  Pamiętaj, że przeciętny palacz wydaje na papierosy średnio około 20 zł dziennie, co daje kwotę 600 miesięcznie. Oszczędność finansowa jest dla wielu osób chcących rzucić palenie ogromną motywacją, a jeśli zadbasz o to, by faktycznie odczuć tą oszczędność, tym lepiej dla Ciebie. Załóż więc specjalne konto bankowe albo zacznij po prostu odkładać pieniądze w śwince skarbonce. A potem oddaj się przyjemności decydowania, na co wydasz zebraną kwotę! Boskie buty, o kupnie których myślisz już od dawna? Czy może najnowszy smartfon? Mogą być Twoje już po miesiącu... Albo oszczędzaj dłużej i po roku wyjedź na urlop.

  Zaplanuj imprezę rocznicową

  Rzucenie palenia nie jest łatwym zadaniem, ale jeśli naprawdę się postarasz i utrzymasz motywację, dasz radę tego dokonać. A jeśli to nie jest dobry powód do zorganizowania imprezy to już nie wiemy co może nim być! Dlaczego by nie obiecać rodzinie i przyjaciołom dużą imprezę z okazji Twojego sukcesu? Będzie to kolejny pozytywny cel i powód do silnej motywacji, a także wspaniała okazja do podzielenia się swoim osiągnięciem z najbliższymi. Pierwsza rocznica życia bez papierosa będzie idealnym momentem na takie spotkanie. Rozbij swoją świnkę skarbonkę i za odłożone pieniądze kup dekoracje i zorganizuj pyszny bufet, puść muzykę najgłośniej jak się da i baw się!